Kursöversikt

Välkommen till kursen KFK200 Klinisk farmakokinetik 10,5 hp

Receptarieprogrammet, termin 5

Kursen ges av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi, Sektionen för farmakologi, Enheten för farmakokinetik och läkemedelsmetabolism (PKDM). 
Adress: Medicinaregatan 13.

 

Under kursen kommer du att kunna lära dig vad som händer med läkemedel inne i kroppen och hur de ska doseras för att ge en säker och effektiv läkemedelsbehandling. Du kommer att kunna få kunskap om hur läkemedel tas upp i kroppen, fördelas till vävnader samt hur och med vilken hastighet läkemedlet försvinner. Du kommer också få inblick i hur och varför dessa processer kan variera mellan individer och hur den variabiliteten kan ge upphov till olika effekt hos olika individer, trots att de får samma dosering. Kursen bygger på dina tidigare kunskaper i kemi, cellbiologi, fysiologi, statistik och farmakologi.

Föreläsningar kommer att varvas med handledda workshops där du får möjlighet att träna på det föreläsningarna behandlar.

Inga moment förutom fördjupningsupgiften är obligatoriska.

 

Kursstart

Introduktion den 21/9 kl. 10:00 i sal Ivan Östholm, Medicinaregatan 13. Vi kommer vid detta tillfälle ge er information om kursens upplägg samt en introduktion till ämnet. Det blir inte något obligatoriskt upprop utan vi använder oss av de registreringar som görs på kursen.

Schema finns här på Canvas och i TimeEdit, håll dig ständigt uppdaterad.

Kursen kommer att ges på campus men viss undervisning kommer ske på distans HT20. Den undervisning som sker på distans kommer att läggas upp som inspelade filmer eller sändas i realtid. Detta kan skilja sig mellan olika föreläsare och information om vardera föreläsning kommer att anges i schemat. För de föreläsningar som läggs ut som inspelade filmer är det viktigt att du planerar så att du har sett filmen innan workshopstillfället för den specifika föreläsningen. Alla workshops har samma zoom-länk som du finner i schemat. Alla workshops kommer att hållas online i realtid och spelas inte in då vi använder oss av break-out rooms. Missa därmed inte workshops-tillfällena.

Här hittar du en karta över Medicinarebergets utbildningslokaler

 

Moduler

Vi arbetar med Moduler och där kan du hitta mycket information. Det finns ett antal olika moduler och det är viktigt att du lär dig hitta bland dessa. 

Föreläsningsbilder: här hittar du handouts till föreläsningar

Zoomföreläsningar: här hittar du inspelade föreläsningar

Workshops: frågor till workshops

Svarsmallar till workshops: här kommer det att finnas svarsförslag till workshops efter att zoom-tillfället varit

PK Simulation: här ligger filer som kan användas för att simulera hur farmakokinetiken förändras när parametervärden ändras

Fördjupningsuppgiften: en examinerande del I kursen är fördjupningsuppgiften, här hittar ni instruktioner och material för att kunna skriva rapporten. Här ska också uppgiften laddas upp.

Övrigt bra att ha: här kan du bland annat ladda ned lin-log papper

Tentamensdatum och resultat

Exempel på tidigare tentor

 

 

 

Kursinformation

I kursen använder vi Moduler

Kursplan

Schema OBS! Schemat är preliminärt fram till två veckor innan kursstart.

Kurslitteratur

Akademisk hederlighet

 

Kontakt

Kursansvarig: Sofia Birgersson, sofia.birgersson@gu.se

Examinator: Michael Ashton, michael.ashton@pharm.gu.se

Kursadministratör: Lisette Petersson, lisette.petersson@neuro.gu.se

 

Kurssammanfattning:

Kurssammanfattning
Datum Information Sista inlämningsdatum