Kursöversikt
Kursutvärdering
För att fylla i kursutvärderingen, klicka här. Formuläret är öppet mellan den 24 maj 06:00 och den 8 juni 23:45. Du deltar anonymt.
Allmän information
Välkommen till kursen om feodalism och det medeltida samhället, avancerad nivå!
För schema gå till "Moduler" i fältet till vänster på sidan.
Vi kommer att träffas fyra gånger.
På det första seminariet presenterar vi oss för varandra. Vi diskuterar också kursens upplägg och syftet med den. Därefter följer tre seminarier där vi diskuterar kurslitteraturen. Kursen avslutas sedan med en hemtentamen.
På det andra seminariet diskuterar vi Reynolds, Moore och Bartlett. Det är tre mer syntetiserande arbeten, vilka på olika sätt belyser och förklarar grundläggande förändringar i Västeuropa ca 1000-1300 (tidsgränserna varierar något).
På det tredje seminariet tar vi oss an Bois och Barthelemy samt forskningsinriktningen som brukar kallas ”legal anthropology” eller ”dispute studies”. Bois behandlar förändringar som betecknas som den ”feodala revolutionen”. Forskarna inom fältet legal anthropology studerar hur social ordning upprätthölls i det medeltida samhället, varav flera fokuserar på konfliktlösningsprocesser.
På fjärde seminariet diskuterar vi Althoff och Hermanson, två forskare som gör nytolkningar av politikens former och grundläggande strukturer i det högmedeltida Europa. Vi tar då också upp Bagge mfl som på olika sätt diskuterar begreppet feodalism och dess tillämpbarhet i olika delar av Europa som inte tidigare behandlats. Ni behöver inte läsa artiklarna som är på franska.
Viss kompletterande litteratur kan tillkomma.
All information om de olika tillfällena, diskussionsfrågor etc hittar du om du klickar på "Moduler" i vänsterspalten.
Hör av dig om något är oklart (Lars.Hermanson@history.gu.se)
Bästa hälsningar
Lars Hermanson
På studentportalen hittar du viktig information om exempelvis schema, kursplan, litteraturlista samt information om e-tjänster
Sök schema:
https://studentportal.gu.se/e-tjanster/schema
Sök på kursens namn eller kurskod. Finns det flera alternativ? Håll musen över sökresultatet för att få fram mer info. Av signaturen framgår om kursen ges på helfart, halvfart eller kvartsfart. (100 eller 50 eller 25).
Distanskurs har utbildningsform ITD.
Sök kursplan och litteraturlista:
https://studentportal.gu.se/e-tjanster/kursplan-litteraturlista
Kurssammanfattning:
| Datum | Information | Sista inlämningsdatum |
|---|---|---|