Kursöversikt

  fasad-hdk-maj-2018-2-foto-natalie-greppi.jpg  

Information från kursansvarig

Kursen består av två moment:

  • Tematik, teknik och gestaltning v.3-9
  • Individuell fördjupning. v. 16-22

I första momentet ges introduktion till  arbetsmetoder och tekniker utifrån ett givet tema som i år  är Lera i stora format.  Praktiskt arbete och ämnesteori  kombineras i uppgifter, föreläsningar och övningar för att ge olika perspektiv på temat. Här ingår också en individuell gestaltningsuppgift med lera i stort format. Inom uppgiften ges du möjlighet att utforska hur ett större format kan utveckla och påverka ditt arbete.

I uppgiften ska du ta utgångspunkt i något som du redan arbetat konstnärligt med tidigare och undersöka på vilket sätt du kan använda en större skala för att utveckla detta. Du väljer själv vad du utgår ifrån, det kan exempelvis vara en tematik du ofta arbetar med eller en typ av objekt som du ofta återkommer till. Du kan också välja att utgå från ett befintligt arbete du gjort och helt enkelt förstora detta för att se vad som händer när det kommer upp i format.

Kursens första moment syftar till att ge fördjupning inom ett avgränsat område  inom keramikkonst. Du tränar din förmåga att använda tekniker, metoder och material på ett medvetet sätt och på att förhålla dig till ett tema.  Jämfört med tidigare kurser är komplexiteten större då teknik, tematik och kontext vävs samman. Här får du öva på att se hur dessa parametrar samverkar  och bidrar till uttryck i konstnärlig gestaltning.

Till kursen är det bra att skaffa:

Textilier, ex avlagda lakan

Tunn plast, ex gladpack eller tunna avfallspåsar.

Plattor att bygga på

Tidningspapper

Sopsäckar/plast till inpackning av arbeten.

Redskap: sken, klubba, pinne med kula/kavel om du har

 

Moment två består av ett eget fördjupningsprojekt där du själv identifierar ett intresseområde och dina kunskapsbehov inom detta. Här får du hitta en egen ingång till metoder och material samt utforska och fördjupa dig utifrån en egenformulerad problemställning. I gruppseminarier och presentationer ges träning i att kritiskt reflektera kring olika aspekter av ditt eget och andras arbete. Du får också fundera över din egen relation till keramikkonsten som sammanhang.

Ämneshistoria och yrkeslivsorientering integreras i kursen genom föreläsningar, diskussionsseminarier, övningar och uppgifter. Kursen avslutas med en terminsgenomgång där terminsrapporten används som utgångspunkt för att reflektera över terminens samlade erfarenheter i grupp. Under kursen har ni också träffar med Anders där ni diskuterar era glasyrprojekt.

 

Zoomlänk till gemensamma träffar för "individuell fördjupning"  där inte annat anges:

David Carlsson is inviting you to a scheduled Zoom meeting.

Topic: KKTK2B Individuell fördjupning
Time: This is a recurring meeting Meet anytime

Join Zoom Meeting
https://gu-se.zoom.us/j/64253197413

Meeting ID: 642 5319 7413

Struktur för Canvas i kursen:

De två momenten beskrivs närmare under separata moduler, här presenteras tema och gästlärare. Kursens träffar, uppgifter och tider för handledning presenteras kronologiskt under egna moduler. I uppgiftsmodulen hittar du också instruktioner för redovisningar och presentationer om dessa inte redan finns formulerade i själva uppgiften. På sidan om Examination finns alla examinerande moment listade med länk till uppgifter och instruktioner för varje moment.

Studentportalen

Studentportalen samlar information och tjänster för dig som är student vid Göteborgs universitet.
Under Mina studier hittar du information som är specifik för studenter vid HDK-Valand.

 

Hälsa och arbetsmiljö

Länk till studentportalens sida om hållbart studentliv: Hållbart studieliv – Studentportal (gu.se)

Registrera dig på dina kurser

För att komma åt all kursmaterial i Canvas behöver du vara registrerad. Detta gör du tidigast en vecka innan kursstart i Ladoktjänster. 

Vid frågor om din registrering och dina studier, vänligen kontakta admission@hdk-valand.gu.se. 

Schema

Schema hittar du i time edit https://cloud.timeedit.net/gu/web/schema/ri1X5062Z2103vQQ5wZ6764Y06yY5Y27QQ.html

Tänk på att kursens schema är preliminärt fram till två veckor innan kursstart. 

Kursplan och litteraturlista

Hitta kursplan och litteraturlista för din kurs genom att söka på kursens namn eller kurskod i databasen för kursplaner och litteraturlistor.