Kursöversikt
Information från kursansvarig
Välkommen till kursen Skrivandets metoder i konstnärlig praktik!
Kursen använder sig av essätraditionens fria handlag och prövande principer. Genom en kombination av föreläsningar, seminarier, skrivövningar och individuella handledningstillfällen uppstår en läroprocess som i sig är en del av ett essäistiskt förhållningssätt. Samtalet kring konstens möjligheter och olika uttrycksfält får utvidgade betydelser genom essäns sätt att ställa frågor och erbjuda alternativa sätt att formulera sig.
Kursen är uppdelad i sex olika delmoment som visar olika aspekter av det essäistiska skrivandet. Till varje moment hör enklare skrivövningar som sedan, vid nästa seminarietillfälle, redovisas i mindre grupper. Kursen avslutas med en större essäuppgift på minimum 3000 ord. På det examinerande slutseminariet gås alla dessa texter igenom under två dagar. Under kursens gång ingår också tre individuella handledningstillfällen, på väg mot den färdiga essän.
Samtliga föreläsningar och seminarier våren 2022 äger rum digitalt, via Zoom, enligt Göteborgs universitets anvisningar. Det gäller också alla handledningstillfällen och möten i smågrupper, där de egna texterna läses upp för andra deltagare i kursen och frågeställningar som hör till de respektive seminarierna diskuteras och prövas. Förutom kurslitteraturen angiven i litteraturlistan ingår också ett specifikt kompendium i pdf-format vid varje föreläsningstillfälle.
Litteraturlista
Rebecca Solnit: Gå vilse, en fälthandbok (Daidalos)
Schema
Kursansvarig: Magnus Haglund, magnus.haglund@gu.se
Studentportalen
Studentportalen samlar information och tjänster för dig som är student vid Göteborgs universitet.
Under Mina studier hittar du information som är specifik för studenter vid HDK-Valand.
Registrera dig på dina kurser
För att komma åt allt kursmaterial i Canvas behöver du vara registrerad. Detta gör du tidigast en vecka innan kursstart i Ladoktjänster.
Vid frågor om din registrering och dina studier, vänligen kontakta admission@hdk-valand.gu.se.
Schema
Sök fram ditt schema via TimeEdit.
Tänk på att kursens schema är preliminärt fram till två veckor innan kursstart.
Kursplan och litteraturlista
Du hittar kursplan och litteraturlista för din kurs via söktjänsten för kursplaner och litteraturlistor.
Bra att känna till är att alla kurser inte har en fastställd litteraturlista.
Studievägledning
Om du vill ha hjälp att planera dina studier eller behöver stöd och anpassningar i din studievardag är du välkommen att boka ett samtal med institutionens studievägledare. Läs mer på Mina Studier.