Kursöversikt
Välkommen till kursen Slaveriets globala historia vid Institutionen för historiska studier, Göteborgs universitet! På denna öppna sida i lärplattformen Canvas finner du grundläggande kursinformation som är tillgänglig för alla (se nedan).
Som registrerad student får du tillgång till övrigt kursinnehåll efter inloggning i lärplattformen via länkarna i navigeringslisten till vänster. Anvisningar om hur du aktiverar ditt studentkonto vid Göteborgs universitet och registrerar dig på kursen skickas ut till alla antagna cirka två veckor före kursstart (de olika stegen i processen beskrivs närmare på denna sida för nya studenter).
Grundläggande kursinformation
Litteraturlista – Obs. att vissa titlar har bytts ut då de är svåra att få tag på via bibliotek. För detaljerade läsanvisningar och länkar etc. se arbetsschemat nedan.
Översiktsschema med tider och lokaler för campusundervisning
Arbetsschema med föreläsningsrubriker och detaljerade läsanvisningar
All undervisning på kursen ges på distans via videomötestjänsten Zoom. Föreläsningarna går också att följa på plats i Göteborg, men kan övergå till renodlat distansformat med kort varsel om smittläget så kräver. Zoom-länk för all undervisning nås via Moduler i vänsterspalt där den ligger som en länk under modulen Kursinformation.
Kursen inleds med en introduktion torsdagen den 27 januari kl. 10.15–12.00 i sal J415, Humanisten, Renströmsgatan 6 (se nedan) samt via Zoom (se ovan).
I Studentportalen hittar du viktig information om exempelvis e-tjänster som lärplattformen Canvas och Zoom som vi använder för den nätbaserade undervisningen: https://studentportal.gu.se/.
Ansvariga lärare
Undervisande lärare: Professor Holger Weiss, Åbo Akademi/Göteborgs universitet
Kursansvarig lärare: Docent Kenneth Nyberg, Göteborgs universitet
Frågor?
Som generell princip brukar kursens lärare vara nåbara via epost och meddelandefunktionen här i Canvas under kontorstid. På grund av arbetsbelastningen är det inte alltid möjligt att svara direkt, men vi försöker återkomma så snart vi kan.
• Frågor som rör kursens innehåll eller examination bör i första hand ställas till undervisande lärare enligt ovan.
• Frågor som rör kursuppläggning, betygsrapportering, Canvassidan etc. kan besvaras av kursansvarig lärare enligt ovan.
• Frågor som rör kursregistrering, studieintyg, adressändring och studieavbrott eller liknande bör i första hand ställas till institutionens expedition respektive studievägledare. För närmare upplysningar se institutionens hemsida på adress https://www.gu.se/historiska-studier/om-oss/kontakt.
Om du inte vet vart du ska vända dig, kontakta kursansvarig eller undervisande lärare så försöker vi hjälpa dig så gott vi kan!
Hitta hit
Institutionen för historiska studier finns i Humanisten på Renströmsgatan 6 i centrala Göteborg. De närmaste buss- och spårvagnshållplatserna är Korsvägen, Götaplatsen och Carlandersplatsen; använd "Reseplaneraren" hos Västtrafik för att få information om hur du tar dig till institutionen med kollektivtrafiken.
Lycka till!
Vi på Institutionen för historiska studier hoppas att du får en lärorik och givande kurs hos oss. Vi ses vid introduktionen den 27 januari!
Kurssammanfattning:
| Datum | Information | Sista inlämningsdatum |
|---|---|---|