Kursöversikt

Välkommen till Historia fördjupningskurs! På denna öppna sida samlas grundläggande kursinformation som är tillgänglig för alla (se nedan), och efter registrering kan du logga in och få tillgång till allt befintligt kursmaterial här på Canvas. Registreringsperioden öppnar normalt en vecka före kursstart och stänger en vecka efter kursstart. Mer information om registrering finns i välkomstbrevet som skickas ut till antagna studenter cirka två veckor före kursstart.
 
Om du är ny student vid Göteborgs universitet behöver du först aktivera ditt studentkonto enligt anvisningar som finns på denna sidaLänkar till en externa sida.. På StudentportalenLänkar till en externa sida. hittar du också viktig information om exempelvis e-tjänster som Canvas, Ladok och Zoom.
 

Som framgår av kursplanen (se nedan) är Fördjupningskursen uppdelad i två delkurser. Delkurs 1: Teori och metod 15 hp, och Delkurs 2: Uppsatsskrivning och seminarier, 15 hp. Delkurs 1 består av till största del av seminarier som leds av Göran Malmstedt och Auður Magnúsdóttir, men ni kommer även att ha uppgifter relaterade till Riksarkivet under ledning av Karl-Magnus Johansson.

Seminarierna på första delkursen bygger till största del på diskussioner kring de inlämningsuppgifter som ni gruppvis lämnar in inför varje seminarium.  Ett detaljerat arbetsschema med uppgifter och litteraturanvisningar läggs ut i god tid inför kursstart. 

Under Delkurs 1 kommer ni dessutom att tilldelas handledare för C-uppsatsen. Dessa forskare och lärare kommer att presentera sig tidigt under kursens gång. Ni hittar närmare information om detta under Modulen Kursinformation.

Under Delkurs 2 ligger koncentrationen på att skriva uppsats, men redan under första delkursen ska ni ha bestämt ett uppsatsämne och lämnat in ett uppsats-PM.  Ni ska också ha tilldelats en handledare. Information om uppsatsarbetet och uppsatsens utformning kan ni hitta dels i PM inför C kurs i historia, och Att skriva uppsats i historia. Båda dokumenten finns tillgängliga på Canvas. 

C-kursen är en intensiv, krävande och rolig kurs. Vi ser fram emot en givande termin! 

 

KURSANSVARIG: Auður Magnúsdóttir (audur.magnusdottir@history.gu.se

 

GRUNDLÄGGANDE KURSINFORMATION

Kursplan

Observera att litteraturlistan är ny från och med HT22

Litteraturlista

 

Kursens struktur och innehåll

Schema

OBS: Schemat är preliminärt fram till 14 dagar före kursstart!

Gruppindelning hittar ni här nedan:

Gruppindelning.pdf 

Deadlines

  • 19 september: Inlämning av uppgift från Riksarkivet
  • 30 september: Val av uppsatsämne
  • 13 oktober: Inlämning av uppsats-PM med prel. litteraturlista
  • 31 oktober: Inlämning av tentamen
  • 5 januari: Inlämning av C-uppsats

 

Kontakt

Hitta till Institutionen för historiska studier

Kursadministration och studievägledare

Studentkår, Studentföreningen vid Institutionen för historiska studier (GAST) och Studerandearbetsmiljöombud (SAMO)

Pedagogiskt stödLänkar till en externa sida.

Kursvärdering

 

Kurssammanfattning:

Kurssammanfattning
Datum Information Sista inlämningsdatum