Kursöversikt

nääs-1.jpg   verkstad 3-1.jpg  IMG_1984.JPG 

Information från kursansvarig

Välkommen till HDK-Valand och till din första kurs, Keramikkonst 1A! 

På denna sidan hittar du information om kursen. Under första veckan kommer du att ha flera allmänna introduktioner till utbildningen och HDK-Valand, därför finns här också särskild information och schema för detta. Längst ner hittar du allmänn information om studierna på HDK-Valand med länkar till viktiga sidor för tex registrering och studievägledning.

Introduktionsvecka

Terminen börjar med gemensamt välkomnande för alla studenter på HDK-Valand Måndag 29/8 kl 10-12.

Den första veckan kommer bli innehållsrik med läsårsinformation och introduktion till utbildningen och keramikavdelningen. Några av aktiviteterna ligger i ditt kurs-schema som du når via studentportalen/timeedit men flera punkter är allmän information och introduktion. Schema för första veckan hittar ni längre ner på denna sida.

Under första veckan kommer  alla studenter på keramikkonst  göra en kort presentation om sig själva för varandra. Vi ber dig därför förbereda en kort (ca 5 min) presentation som Powerpoint eller PDF där du visar bilder och berättar om vad du gjort tidigare och vem du är.

Kort om kursens upplägg och innehåll:

KKER10 

Kursen ger en introduktion till ett utforskande arbetssätt, såväl konstnärligt som tekniskt, inom ämnet keramikkonst. Under kursen får du träning i både hantverksarbete och idéarbete genom att möta gestaltningsmässiga och tekniska problemställningar. Genom grundläggande övningar i teknikmoment och materiallära introduceras du till keramikavdelningens verkstäder och till olika sätt att använda materialet.

När du registrerat dig kommer du åt sidan "Moduler" från menyn till vänster. Här hittar du kursguide och mer information.

Kursansvarig för KKER10, Keramikkonst 1A,  är David Carlsson. Om du har frågor om kursen går det bra att ställa dem till:  david.carlsson@hdk.gu.se 

Om du har övergripande frågor om utblidningen eller programmet kan du kontakta programansvarig Nils Kristofersson: nils.kristofersson@hdk.gu.se

 

Utrustning och Verktyg

Det material som du använder för eget arbete i kurserna betalar du själv. Keramikavdelningen har ett grundläggande sortiment av olika leror till försäljning samt råmaterial för glasyrtillverkning mm. Våra verkstäder är utrustade med maskiner och specialverktyg som alla får använda efter introduktion. Inför studierna är det bra att skaffa egna handverktyg för keramiktillverkning. Dessa går att köpa i butiker för konstnärsmaterial eller via återförsäljare av keramikmaterial. Det varierar naturligtvis vad som behövs i de olika kurserna men en bra bas-utrustning kan vara:

Skärtråd

Slingor

Svamp

Modelleringspinne

Penslar

Sken

Kniv

 

Vi ser fram emot att träffa dig vid termisstarten!

Vänliga hälsningar från personalen på Keramikkonst:

David Carlsson, Renata Francescon, Elisabeth Billander, och Charlotta Klingström

 

Schema för introduktions-veckan

Schemat kan komma att uppdateras och förtydligas, vi ber er därför att titta på schemat igen inför terminsstarten. Shema för hela kursen söker du upp via länken som finns längre ner på denna sida. 

 

Mån 29/8 

10-12 Läsåret startar med gemensamt välkomnande för alla studenter. Baulan/Konstbibilioteket Kristineundsgatan 6-8

13-14 Konsthantverk Årskurs 1 träffar programansvarig. Sal 301, Lilla hörsalen

14-16 Introduktion till kursen KKER10 och Keramikavdelningen. Rum 332

Tis 30/8 

10:00-11:00 Introduktion  till konstbiblioteket med Linda Sundberg, Konstbiblioteket. 

11:00-12:00 Introduktion till datorsalar/bildverkstaden med Arild Hansen, Bildverkstaden. 

13-16 Introduktion till keramikverkstäderna med tekniker Charlotta Klingström. Keramikverkstaden. 

Onsdag 31/8

31/8 9-10 Introduktion till akademiska studier. Sal 301, Lilla hörsalen

10:30-16 Presentationer av BA-studenter och personal på Keramikkonst. Sal 301, Lilla hörsalen

Torsdag 1/9

13-17 Likabehandlingsseminarium. Baulan/Konstbiblioteket. 

Fredag 2/9

9-12 Presentationer av Masterstudenterna på Konsthantverk. Sal 338, Stora hörsalen. 

 

Studentportalen

HDK-Valands studentportal Länkar till en externa sida. samlar specifik information och nyheter för dig som är student hos oss.

Registrera dig på dina kurser

För att komma åt allt kursmaterial i Canvas behöver du vara registrerad. Detta gör du tidigast en vecka innan kursstart i Ladoktjänster. Länkar till en externa sida.

Vid frågor om din registrering och dina studier, vänligen kontakta utbildningsadministrationen: admission@hdk-valand.gu.se. 

Schema

Sök fram ditt schema via TimeEdit.  (Länkar till en externa sida.)
Tänk på att kursens schema är preliminärt fram till två veckor innan kursstart. 

Kursplan och litteraturlista

Du hittar kursplan och litteraturlista för din kurs via söktjänsten för kursplaner och litteraturlistor. Länkar till en externa sida.
Bra att känna till är att alla kurser inte har en fastställd litteraturlista. 

Studievägledning

Om du vill ha hjälp att planera dina studier eller behöver stöd och anpassningar i din studievardag är du välkommen att boka ett samtal med institutionens studievägledare. Läs mer på Mina StudierLänkar till en externa sida.