Kursöversikt
Bild: Lenke Rothman, ur sviten Spår av Dagar från 1977
Kursen är uppdelad i två kursmoment tuftning 5 hp och Tematik och gestaltning 10 hp.
Tuftning inleder terminen i v35 och pågår under fyra veckor med tekniska genomgångar kring hur tuftning går till samt orientering kring hur tuftning tillämpas konstnärligt inom det textila fältet. Undervisande lärare och tekniker i kursen kommer att vara Annie Johansson. Resultatet presenteras för resten av klassen samt läraren under början av v39.
Därefter tar Tematik och gestaltning vid som i år fokuserar på textila kollage som tema. Undervisande lärare i kursen kommer att var Ida-Lovisa Rudolfsson. I kursen får du arbeta med ett givet tema som relaterar till relevanta frågor inom det textila konstfältet. Temat utgör basen för föreläsningar och workshops som ger orientering i den textila konstens historia och samtid. I dessa moment introduceras du till att placera dig själv och ditt egna konstnärliga intresse i relation till samtid och historia. Temat relateras till specifika textila tekniker som sömnad, lagning och bildkomposition. Kursen avslutas vid slutet av v45 med att den egna undersökningen, som utgått ifrån temat kring textila kollage, presenteras för medstudenter och lärare.
Schema för första veckan inkl gemensamma aktiviteter:
Mån 29/8
10-12 Inplacering i klasssrummet
14.30 Fika i klassrummet med de nya BA1.
Tis 30/8
10:30-12 Kursintroduktion med Annie Johansson
13-14 Teknikgenomgång med Annie Johansson
Onsdag 31/8
10.30-16 Gemensamma aktiviteter på textilkonstinriktningen
Torsdag 1/9
9-12 Teknikgenomgång med Annie Johansson
13-16 Likabehandlingsseminarium
Fredag 2/9
9-12 Presentationer av Masterstudenterna på Konsthantverk
13-16 Teknikgenomgång med Annie Johansson
Studentportalen
HDK-Valands studentportal samlar specifik information och nyheter för dig som är student hos oss.
Registrera dig på dina kurser
För att komma åt allt kursmaterial i Canvas behöver du vara registrerad. Detta gör du tidigast en vecka innan kursstart i Ladoktjänster.
Vid frågor om din registrering och dina studier, vänligen kontakta utbildningsadministrationen: admission@hdk-valand.gu.se.
Schema
Sök fram ditt schema via TimeEdit.
Tänk på att kursens schema är preliminärt fram till två veckor innan kursstart.
Kursplan och litteraturlista
Du hittar kursplan och litteraturlista för din kurs via söktjänsten för kursplaner och litteraturlistor.
Bra att känna till är att alla kurser inte har en fastställd litteraturlista.
Studievägledning
Om du vill ha hjälp att planera dina studier eller behöver stöd och anpassningar i din studievardag är du välkommen att boka ett samtal med institutionens studievägledare. Läs mer på Mina Studier.