Kursöversikt

Tepåse bygga stort.JPG

Information från kursansvarig

Välkommen till HDK - VALAND måndagen den 29 augusti för starten på KKER30 Keramikkonst 3 Tema, teknik och gestaltning.

Vi startar på eftermiddagen mellan kl. 13:00-14:30 och träffas för kursintroduktion av KKER30 Keramikkonst Tema, teknik och gestaltning i sal 343.

 

Den 30/8 09:00 - 12:00 träffas vi för föreläsningen: Lera i stora format därefter följer eget arbete med att förbereda lera inför starten av byggandet veckan därpå.

 

31/8 10:30 - 16:00 träffas vi för en presentation av alla studenter på keramikkonst. Vi ber dig förbereda en kort (ca 5 min) presentation som Powerpoint eller PDF där du visar bilder och berättar om vad du gjort tidigare och vem du är. 

Fredag 2/9 09:00 - 12:00 Master presentationer 

Höstens kurs: Tema, teknik och gestaltning har som tema Stora format.

Du kommer att arbeta med temat i såväl obränd som bränd lera där du kommer möta gestaltningsmässiga och tekniska problemställningar av olika karaktär.

I det första momentet av kursen ges du introduktion till arbetsmetoder och tekniker utifrån det givna temat i relation till obränd lera. Praktiskt arbete och ämnesteori kombineras i uppgifter, föreläsningar och övningar för att ge olika perspektiv på temat. Här ingår en individuell gestaltningsuppgift med lera i stort format där du har möjligheten att utforska hur ett större format kan utveckla och påverka ditt arbete.

I uppgiften kan du ta utgångspunkt i något som du redan arbetat konstnärligt med tidigare och undersöka på vilket sätt du kan använda en större skala för att utveckla detta och vilka problemställningar du ställs inför. Du väljer själv vad du vill utgå ifrån, det kan vara ett ämne som du ser återkommer i ditt arbete eller något särskilt objekt som du ofta återkommer till för att se vad som händer när detta kommer upp i format.

Det andra momentet består av ett eget formulerat projekt med utgångspunkt i temat Stora format i relation till bränning och de tekniker du blir introducerad till. I denna del av kursen ska du identifiera och formulera i en projektbeskrivning ett område inom temat som du vill undersöka och utveckla i keramik som även innefattar ett glasyrprojekt där du utvecklar en glasyr eller ett glasyrområde som du är speciellt intresserad av att fördjupa och utforska.

Under kursen ges du möjlighet att presentera och diskutera ditt och andras projekt i både individuella samtal och i grupphandledningar.

Kursen avslutas med en gemensam presentation av din arbetsprocess och din konstnärligagestaltning av det egen formulerade projektet satt i relation till historia och samtid.

Kursens syftar till att ge fördjupning inom ett definierat fält inom keramikkonstområdet. Jämfört med tidigare kurser är komplexiteten större då teknik, tematik och kontext vävs samman. Här ges du möjlighet att öva på att se hur dessa samverkar och bidrar till uttryck i konstnärliga gestaltningar.

 

Till kursen är det bra att skaffa:

Textilier, ex avlagda lakan

Tunn plast, ex gladpack eller tunna avfallspåsar.

Plattor att bygga på

Tidningspapper

Sopsäckar/plast till inpackning av arbeten.

Redskap: sken, klubba, pinne med kula/kavel om du har

 

Kursansvarig för KKER30 Keramikkonst 3 är Renata Francescon. Har du frågor angående kursen går det bra att ställa dem till renata.francescon@hdk.gu.se

Har du frågor angående utbildningen eller programmet kan du kontakta Nils Kristofersson som är programansvarig och som du når på nils.kristofersson@hdk.gu.se



Studentportalen

HDK-Valands studentportal  samlar specifik information och nyheter för dig som är student hos oss.

Registrera dig på dina kurser

För att komma åt allt kursmaterial i Canvas behöver du vara registrerad. Detta gör du tidigast en vecka innan kursstart i Ladoktjänster. 

Vid frågor om din registrering och dina studier, vänligen kontakta utbildningsadministrationen: admission@hdk-valand.gu.se. 

Schema

Sök fram ditt schema via TimeEdit. 
Tänk på att kursens schema är preliminärt fram till två veckor innan kursstart. 

Kursplan och litteraturlista

Du hittar kursplan och litteraturlista för din kurs via söktjänsten för kursplaner och litteraturlistor. 
Bra att känna till är att alla kurser inte har en fastställd litteraturlista. 

Studievägledning

Om du vill ha hjälp att planera dina studier eller behöver stöd och anpassningar i din studievardag är du välkommen att boka ett samtal med institutionens studievägledare. Läs mer på Mina Studier

Kurssammanfattning:

Kurssammanfattning
Datum Information Sista inlämningsdatum