Kursöversikt

 

Välkommen till VFU4 för gymnasielärare i historia!

På denna öppna sida samlas grundläggande kursinformation som är tillgänglig för alla (se nedan), och efter registrering kan du logga in och få tillgång till allt befintligt kursmaterial här i lärplattformen. Registreringsperioden öppnar normalt en vecka före kursstart och stänger en vecka efter kursstart. 

 

Kursplan, schema och litteraturlista

Kursplan

Kursguide 

Kursen startar med en introduktion fredagen den 3 februari kl 9.00–12.00 i G202 på Humanisten. Första skoldagen på VFU-skolorna är måndagen den 6 februari.

 

Här finns blanketter för de blanketter som studenten ska fylla i och ladda upp via Canvas:  

studentens_sjalvvardering.docx 

matris_Generella förmågor i läraryrket.docx 

De bedömningsblanketter som VFU-kurslärarna och VFU-handledarna använder är följande:

VFU-kurslärarens bedömningsmall

VFU-handledarens närvaro- och bedömningsunderlag

 

 

 

Ansvariga lärare

Kursansvarig lärare

Ulrika Lagerlöf Nilsson (ulrika.lagerlof.nilsson@history.gu.se)

 

VFU-besök

Annette Forsberg (annette.forsberg@uddevalla.se)

Erik Hallberg (erik.hallberg@history.gu.se)

Ulrika Lagerlöf Nilsson (ulrika.lagerlof.nilsson@history.gu.se)

Erik Sjöberg (erik.sjoberg@gu.se

 

 

Frågor?

Frågor om kursens innehåll, uppläggning och examination etc. besvaras av den lärare som ansvarar för det aktuella inslaget eller momentet – se "Ansvariga lärare" ovan.

Frågor av generell karaktär om kurserna i ämnet historia eller om lärarutbildningen liksom om didaktik och VFU ställs till Ulrika Lagerlöf Nilsson (ulrika.lagerlof.nilsson@history.gu.se).

Om du har frågor om t.ex. registrering och omregistrering kontaktar du studieadministrationen vid Institutionen för historiska studier på adress historia@gu.se. Institutionens studievägledare nås på adress svl@history.gu.se.

 

Hitta hit

Institutionen för historiska studier finns i Humanisten på Renströmsgatan 6 i centrala Göteborg. De närmaste buss- och spårvagnshållplatserna är Korsvägen, Götaplatsen och Carlandersplatsen; använd "Reseplaneraren" hos Västtrafik för att få information om hur du tar dig till institutionen med kollektivtrafiken.

 

Lycka till!

Vi på Institutionen för historiska studier hoppas att du får en lärorik och givande kurs hos oss. Vi ses vid introduktionen den 3 februari!

 

Kurssammanfattning:

Kurssammanfattning
Datum Information Sista inlämningsdatum