Kursöversikt
Välkommen!
Hej. Detta är canvas-sidan för kursen "Manusarbete för konstnärliga processer, eller, Att skriva dramatik". Som kursens titel antyder så finns det lite av en dubbelhet i kursen. Å ena sidan handlar den om hur en kan använda sig av text i manusform för att utveckla verk som också innehåller andra medium. Å andra sidan handlar den också lite extra om att skriva dramatiskt - och då främst för teater och film. Jag som håller i kursen heter Anna, jag är dramatiker och författare, och kursen ges som en valbar kurs inom ramarna för litterär gestaltning. Detta innebär att kursen liksom kommer från ett text-håll. Låt inte detta skrämma dig om du inte är en text-person! Det kommer gå bra ändå.
Under kursen kommer ni arbeta dels med ett eget projekt, det är större delen av kursen. Dels kommer ni ta del av andra manus/dramatikarbeten (det är två seminarier). Kursen innehåller också moment där ni reflekterar över er egen process.
Varje kurstillfälle har en egen modul. Där står vad som kommer hända. Där finns också ofta en del extra-läsning. DENNA ÄR FRIVILLIG! Du väljer själv hur mycket du vill ta del av detta material. Det som dock är obligatoriskt att ta del av är de fyra texter som kommer diskuteras vid litteraturseminarierna (2 vid varje tillfälle) samt de texter som era gruppkamrater lämnar in för textsamtal.
Det egna projektet kommer diskuteras vid textsamtal och vid individuell handledning.
Kursen avslutas med en reading av era texter tillsammans med skådespelare/performers (alternativt annan presentation om detta inte passar ditt projekt).
Studentportalen
HDK-Valands studentportal samlar specifik information och nyheter för dig som är student hos oss.
Registrera dig på dina kurser
För att komma åt allt kursmaterial i Canvas behöver du vara registrerad. Detta gör du tidigast en vecka innan kursstart i Ladoktjänster.
Vid frågor om din registrering och dina studier, vänligen kontakta utbildningsadministrationen: admission@hdk-valand.gu.se.
Schema
Sök fram ditt schema via TimeEdit.
Tänk på att kursens schema är preliminärt fram till två veckor innan kursstart.
Kursplan och litteraturlista
Du hittar kursplan och litteraturlista för din kurs via söktjänsten för kursplaner och litteraturlistor.
Bra att känna till är att alla kurser inte har en fastställd litteraturlista.
Studievägledning
Om du vill ha hjälp att planera dina studier eller behöver stöd och anpassningar i din studievardag är du välkommen att boka ett samtal med institutionens studievägledare. Läs mer på Mina Studier.
Kurssammanfattning:
| Datum | Information | Sista inlämningsdatum |
|---|---|---|