Kursöversikt
Välkommen till kursen!
Hej och välkomna till kursen Det goda livet. Kursen kommer att ges helt på distans denna termin och startar med introduktion (på zoom) den 7 november kl 18-20 på zoom
Vi kommer därefter träffas på zoom varje tisdag kväll kl 18-20 för föreläsningar, seminarier och diskussioner. Examinationen kommer att ske genom redovisning av en gruppuppgift före jul och en kursuppsats som ska vara inlämnad efter nyår. Det fullständiga schemat hittar du när du är registrerad på kursen.
På kursen kommer vi bl.a. läsa tre hela romaner (som du bör skaffa och läsa i god tid!)
- Charlotte Perkins Gilman, Herland (1915)
- Ernest Callenbach, Ecotopia (1975)
- Lauren Groff, Matrix
Vi kommer också läsa utdrag ur andra skönlitterära verk och en rad teoretiska texter som ni kommer att få tillgång till via Canvas när ni blivit registrerade.
Hälsningar kursansvarig Camilla Brudin Borg
Frågor kan mailas till Camilla.brudin.borg@lir.gu.se
Frågor inför kursstarten den 7 november mailas till Rikard Wingård Rikard.wingard@lir.gu.se
Kursplan och litteraturlista
Kursplan och litteraturlista hittar du här
Registrering
Det går endast att registrera sig på kursen under denna period: 2023-10-23 - 2023-10-30
Läs mer om hur du registrerar dig
Plagiering
Plagiering innebär att man använder någon annans verk utan att ange vem som är upphovsman eller varifrån man har hämtat informationen.
Särskilt studiestöd
Har du rätt till särskilt stöd på grund av funktionshinder, kontakta Sektionen för student- och utbildningsstöd så fort du har blivit antagen till kursen.
Information om institutionen för litteratur, idéhistoria och religion finner du på vår hemsida: https://www.gu.se/litteratur-idehistoria-religion
Studentinformation
Lär dig Canvas
Checklista för dig som är ny student vid GU