Kursöversikt

Hej och välkommen till grundkursen i Historia (HI1110) vid Göteborgs universitet.  Kursintroduktionen sker på "Humanisten", Renströmsgatan 6, 15/1, kl. 12.30-13.30, sal J330 på Humanisten

Kursen består av fyra delkurser som alla är uppbyggda på samma sätt i lärplattformen (Canvas). Om man klickar på "Moduler" i kolumnen till vänster finner man (efter  nyår) mer detaljerad information om Delkurs 1 . Om ni använder webbläsaren Safari kan det ibland uppstå problem att öppna filer, videos etc. Prova i sådana fall t.ex. Firefox eller Chrome. (Se Studentportalen för information om bland annat Canvas, Zoom och Ladok.) Nästa  delkurs kommer att bli synlig i takt med att den första går mot sitt slut, osv. För varje delkurs finns en särskild delkursansvarig lärare. Om du har frågor som rör själva delkursen, t ex om föreläsningarna, kan du i första hand vända dig till denne lärare. Under vårterminen är följande lärare delkursansvariga:

Delkurs 1: Lars Hermanson: lars.hermanson@history.gu.se

Delkurs 2: Kenneth Nyberg: kenneth.nyberg@.gu.se

Delkurs 3:  Kenneth Nyberg: kenneth.nyberg@.gu.se

Delkurs 4: Anders Ottosson: anders.ottosson@history.gu.se

Frågor av mer generell karaktär om kursen som helhet kan riktas till kursansvarig Anders Ottosson: anders.ottosson@history.gu.se

PP från kursintroduktionen 15/1

Kursplan

Litteraturlista VT24. Obs! Klicka här (inloggning krävs) för viktig information om du har svårt att få tag på eller välja rätt version av huvudboken A History of World Societies av Wiesner-Hanks m.fl. (tidigare känd som "McKay").

Schema (Timeedit VT 24). Observera att schemat i Timeedit kan justeras något, men förhoppningsvis inte.

Information om salstentamen, DISA

Att hitta på Humanisten (OBS! I länken står fel adress till Institutionen för historiska studier. Korrekt adress: Renströmsgatan 6)

Informationsfilm från Göta studentkår

https://studentportal.gu.se/minastudier/hum

 

GRUPPINDELNING  (fördjupningar, 3 grupper). Indelning görs alfabetiskt utifrån efternamn:

Grupp 1: Efternamn som börjar med bokstaven A till Hedfors

Grupp 2: Hjort till efternamnet Nyberg

Grupp 3: Nygren till efternamn som börjar med bokstaven Ö

Om akademisk integritet

Som student är det viktigt att i redovisningar och examinationer vara tydlig med att skilja mellan eget och andras arbete. Plagiat och andra typer av vilseledande vid examination (dvs. fusk) uppfattas som brott mot den akademiska integriteten, och lärare är skyldiga att anmäla alla misstankar om fusk till universitetets disciplinnämnd. Läs mer om detta, vad akademisk integritet är och hur disciplinärenden hanteras vid Götebors universitet på denna sida.

Vi rekommenderar också alla kursdeltagare att genomgå självstudiekursen "Akademisk integritet 1" som finns här.

Frågor?

Frågor om kursens innehåll, föreläsningar, tentor etc. besvaras av den lärare som ansvarar för det aktuella inslaget eller momentet – se "Ansvariga lärare" ovan.

Om du har frågor om t.ex. registrering och omregistrering kontaktar du studieadministrationen vid Institutionen för historiska studier på adress historia@gu.se. Institutionens studievägledare nås på adress svl@history.gu.se.

 

Vi på Institutionen för historiska studier hoppas att du får en lärorik och givande termin med oss. Väl mött på introduktionen 15/1 kl. 12.30, sal J330 på Humanisten.

Mvh

Anders Ottosson

 

 

Kurssammanfattning:

Kurssammanfattning
Datum Information Sista inlämningsdatum