Kursöversikt

Pedagogen kva¦êll_S8A9661-33-2.jpg  

Välkommen till kursen LYK80G, Utvecklingsarbete och aktionsforskning för yrkeslärare!

Kursen är den tionde kursen inom Yrkeslärarprogrammet.

Kursinformation

Kursplan - Länk till kursplan: Utvecklingsarbete och aktionsforskning för yrkeslärare _ 7,5 hp _ LYK80G _ KomplettKurs, grundnivå.pdf
Kurslitteratur - Länk till Litteraturlista: Utvecklingsarbete och aktionsforskning för yrkeslärare _ 7,5 hp _ LYK80G _ KomplettKurs, grundnivå.pdf

Kursschema - Länk till schemat i TimeEdit

När du registrerar dig för kursen får du åtkomst till alla kursmoment i Canvas. Basgruppsindelning är samma som i LYK71G och kommer vara i ordninggjorda senast dagen före kursstart. 
Alla kursträffar är på Zoom.

Här är Zoomlänkarna för kurstartsdagen

Viktigt att veta för planering: 

Kursintroduktion sker tisdagen den 5/11, 9.00-15.30 på zoom. I samband med att vi ses, startar vi också upp de båda grupparbeten som ingår i kursen. Det är därför viktigt att du är med denna dag. 

Torsdagen den 5/12, 9.00-12,00 är obligatorisk - då redovisas en av gruppuppgifterna (2a). Zoom-länkarna hittar du under 'Anslag'.

Utöver dessa träffar, ingår ett seminarium under vecka 51 kopplat till Uppgift 3b. Du kommer att anmäla dig själv till önskat seminarietillfälle, anmälan är tillgänglig vid kursstart. 

Kontakt

Kursledare: Ingrid Henning Loeb ingrid.henning-loeb@ped.gu.se 

Kurslärare: Emma Arneback emma.arneback@gu.se  Helena Korp helena.korp@gu.se Lotta Kvarnemo lotta.kvarnemo@bioenv.gu.se, Henrik Aronsson henrik.aronsson@bioenv.gu.se  

Programledare: Ingela Andersson ingela.andersson@gu.se 

Studierektor: Mihai Karlsson, mihai.karlsson@gu.se 

Studieadministratör: Ewa Almqvist ips.studieadmin@ped.gu.se 
Studievägledare: Helen Ziser stvl.yrk@ped.gu.se

Studentrepresentanter för yrkeslärarprogrammet

Hille Mårtensson  bugora@yahoo.se (programråd och samverkansutskott)

2 vakanta platser (kontakta utsek@gota.gu.se för att bli studentrepresentant i yrkeslärarprogrammet)

Allmänt

Registrering

Öppnar en vecka före kursstart. Du måste registrera dig på kursen senast vid kursstart för att kunna påbörja dina studier och få full tillgång till Canvas. Information om registrering

Yrkeslärarprogrammets programsida i Canvas

På programsidan i Canvas samlar vi information som berör alla studenter inom programmet. Gå med på sidan via länken: https://canvas.gu.se/enroll/CEKMM8

Pedagogiskt stöd vid funktionsnedsättning

Studenter med funktionsnedsättning kan få särskilt pedagogiskt stöd. När du har fått ditt skriftliga NAIS-intyg är det viktigt att du kontaktar studievägledaren i god tid innan kursstart. 

Studentportalen

På Studentportalen finns allt du behöver för dina studier, till exempel digitala verktyg, e-tjänster och information om studentkonto.

Handledning i studieteknik och akademiskt skrivande

Akademiskt språk och studiestrategier | Studentportal (gu.se)

Studieplatser och lokaler på pedagogen (klicka i utbildningsvetenskapliga fakulteten vid ”visar information från”)

Hitta på universitetet | Studentportal (gu.se)

Om något händer - brand

Kurssammanfattning:

Kurssammanfattning
Datum Information Sista inlämningsdatum