Kursöversikt
Varmt välkomna till kursen Praktisk introduktion till design!
Vi ser fram emot att träffa er alla och följa er alla under höstterminen 2024!
Kursaktiviteter och schema
Undervisning sker genom praktiska övningar, gruppdiskussioner, föreläsningar och handledning. Generellt kommer kursaktiviteter (lektioner) hållas på tisdagar och torsdagar, då förväntas ni delta. Vi ser ett stort värde i att närvara vid dessa tillfällen, då vi tror på kollektivt lärande. Övrig tid är eget arbete på totalt 50 % studietakt.
Schemat mer i detalj hittar ni i TimeEdit. När ni är registrerade kommer ni också se datum för kursaktiviteter här i Canvas, länkar och beskrivning kommer fyllas på allt eftersom. Här nedan finns en bild där ni ser perioderna för kursens tre faser, samt lite övergripande om innehåll. Ni kommer också se datum för viktiga träffar och när det hålls examinerande moment. För dessa moment gäller obligatorisk närvaro.
Introduktion till kursen
Själva kursen startar den 3 september kl 9:00 på den här Zoomlänken: https://gu-se.zoom.us/j/69416716705?pwd=NDhtZjQ4SCtld1l1SkY2bExYMGgyUT09
Se till att ladda hem applikationen Zoom till datorn och testa så det fungerar innan den 3 september.
Vi kommer använda Canvas lärplattform för kursen. På studentportalen finns instruktionsfilmer och annan information om Canvas. Vi kommer gå igenom det viktigaste rörande Canvas på kursintroduktionen.
På kursintroduktionen kommer vi översiktligt gå igenom kursens schema och olika moduler. Vi kommer introducera några uppgifter, och även börja jobba med en av dom. Ha därför till hands skisspapper och pennor, sax, lim... Vi ska jobba med kollage så förbered er också genom att ha lite tidningar, magasin, papper i olika kulörer eller annat papper som går att klippa sönder.
Vi kommer publicera en lista i början av kursen här på canvas, listan kommer omfattar annat material som är bra att ha vidare under kursen och bra att införskaffa i början av kursen.
Det ingår kurslitteratur som kommer att hanteras i två litteraturseminarier i mindre grupper (se litteraturlista nedan).
Har ni frågor eller funderingar är ni välkomna att kontakta kursansvarig Christian Strömqvist, christian.stromqvist@hdk.gu.se
Vi ses snart!
Hälsningar Christian, Andreas, Louise, Marie-Caroline och Kalle
Schema
När kursen har börjat kommer vi att använda den inbyggda kalender i lärplattformen Canvas, för mer detaljerat schema, där länkar till Zoom m.m. kommer att finnas. Tills dess hittas schemat i TimeEdit. Sök fram ditt schema via TimeEdit. Tänk på att kursens schema är preliminärt fram till två veckor innan kursstart.
Studentportalen
I studentportalen hittar du information som är bra att veta för dig som är ny student.
Registrera dig på kursen
För att bekräfta din plats på kursen måste du registrera dig. Det är först när du är registrerad som du räknas som student på kursen och kommer åt allt kursmaterial i Canvas.
Du registrerar dig på kursen i Ladok. Registreringen är öppen 26-29 augusti 2024. Om du inte registrerar dig i tid förlorar du din plats på kursen.
Kontakt
Om du har frågor om din registrering inför kursstart, vänligen kontakta utbildningsstöd: admission@hdk-valand.gu.se. För frågor om kursens innehåll och upplägg, kontakta kursansvarig lärare.
Kursplan och litteraturlista
Du kan söka fram kursplanen och litteraturlistan via sökfunktionen för kursplaner och litteraturlistor.
Obligatorisk kurslitteratur
Nedanstående litteratur kommer ingå utdrag ifrån, dessa utvalda kapitel kommer vara obligatoriska. Vilka kapitel det gäller, kommer framgå i litteraturlistan på Canvas, och vi går igenom detta i samband med kursstart.
- Ahl, S och Olsson, E (2013), Svensk smak : myter om den moderna formen. Stockholm. Nilleditions. ISBN 9789174375206
- Heskett, J. (2006), Design : en introduktion. Stockholm. Raster Förlag. ISBN 9789187215728
Studievägledning
Om du har frågor om dina studier, pedagogiskt stöd, godkänt studieuppehåll, kursers förkunskapskrav osv, är du välkommen att kontakta studievägledaren på HDK-Valand Britta Fernell Foufa, britta.fernell.foufa@gu.se. För mer information om Studievägledning på Göteborgs Universitet, läs mer på Studentportalen.
Studenthälsa
Det är viktigt att du mår bra och att du upplever att du kan hantera dina studier väl. Du kan ta kontakt med studenthälsan och det finns också olika resurser som du kan använda på egen hand. Läs mer om studenthälsa i Studentportalen.
Hållbart studieliv
Det finns ett öppet kursrum i Canvas för alla studenter vid Göteborgs universitet som heter Kurser för ett hållbart studieliv. Där finns en stresshanteringskurs, inspelade webbinarier om exempelvis ergonomi och prokrastinering. Det finns också ett flertal inspelade föreläsningar om studieteknik. Materialet finns på svenska och engelska och är alltid tillgängligt.
Kurssammanfattning:
| Datum | Information | Sista inlämningsdatum |
|---|---|---|