Kursöversikt
Information från kursansvarig lärare
(för schema - scrolla ner till Kurssammanfattning - notera att stor del av undervisningen sker i smågrupper eller individuellt och då ska du själv välja lämpligt grupp/pass att närvara vid. )
Lärare på kursen:
Kursansvarig Lasse Lindkvist, lasse.lindqvist@akademinvaland.gu.se tel:073-257 63 80 - kontakta mig gärna via Canvas eller maila/sms.a.
Emma Sandström - emmasofisandstrom@gmail.com
Peller Kronestedt - pelle.kronestedt@akademinvaland.gu.se
Julia Tedroff - julia.tedroff@akademinvaland.gu.se
Kursen använder Zoom - här hittar du information om hur du öppnar ditt eget konto...
Och naturligtvis även Canvas - här är all Canvashjälp - glöm tex. inte att dubbelkolla hur du aviseras av Canvas...(dvs. hur du får uppdateringar om ändringar i Canvas)
Första tillfället: Vi träffas online på Zoom - Introduktion
Undervisningen:
Kursen är 100% distans men innehåller flera moment där du möter kamrater och lärare i realtid. Kursen är alltså inte en kurs med endast förinspelat material och inlämningar.
All undervisning/redovisning sker på Zoom - individuellt, i smågrupper eller i helklass. I de fall smågrupper eller individuell handledning tillämpas ska du själv välja lämpligt grupp/pass att närvara vid. Vid varje Kritikklassomgång ska du delta under ett pass, dvs under en förmiddag el. eftermiddag och vid varje Handledaromgång under ett 30 min pass. Även vissa kvällspass erbjuds. Slutseminariet sker på liknande sätt.
Kurssammanfattningen (schemat) här under ter sig därför kanske mer kompakt än vad egentligen är fallet:)
Undervisningen i helklass filmas och publiceras på Canvas i de fall detta är möjligt. Undervisning i smågrupper eller individuellt filmas inte.
Så här grupperas de olika undervisningsmomenten:
-Uppstart och introduktion - helklass
-All undervisning i Praktisk fotografi och Bildbehandling - helklass
-Seminarium med redovisning av Praktisk fotografi och Bildbehandling - smågrupper - examinerande moment - se nedan
-Föreläsningar - helklass
-Handledning (HL) 30 min - individuellt
-Kritikklass (KK) 3 timmar - smågrupper - examinerande moment - se nedan
-Workshop - smågrupper
-Kamratfeedback - smågrupper
-Slutseminarium - smågrupper - examinerande moment - se nedan
-Utvärdering - helklass
Kursen består av fem sk. Ladokmoduler - dvs examinerande moment
1011 Kritiklass 1: Introduktion 3 hp, Examineras muntligt och med fotografisk gestaltningsarbete
2010 Seminarium: Praktiskt fotografi och bildbehandling 3 hp, Examineras muntligt och med fotografisk gestaltningsarbete
2011 Kritikklass 2: Ditt fotografi i relation till samtiden 3 hp, Examineras muntligt och med fotografisk gestaltningsarbete samt skriftligt i form av processredogörelse för praktiskt arbete och kurslitteratur
4010 Kritikklass 3: Artist Talk 3 hp, Examineras muntligt och med fotografisk gestaltningsarbete samt skriftligt i form av en sk. Artist Statement
5010 Slutseminarium 3 hp, Examineras muntligt och med fotografisk gestaltningsarbete samt skriftligt i form av en sk. Artist Statement
Om du inte kan närvara vid dessa tillfällen finns resttentor.
Kursen ska ge dig en möjlighet att utveckla ditt egna fotografiska arbete, utveckla din förståelse för fotografisk bild och din kritiska förmåga. I kursen kommer du även kunna lära dig grundläggande praktisk fotografi och bildredigering.
Kursen kommer att träna dig att muntligen och skriftligen problematisera, kritisera, och bedöma (och naturligtvis även berömma) dina egna och dina kamraters fotografiska arbeten.
Inför första träffen online, på Zoom, är det bra om du börjar formulera dig kring ett projekt du vill arbeta med under terminen, ta gärna fram skissbilder eller annat material och senare i kursen ska du skriva en kort Projektbeskrivning.
Du kommer även att få skriva fram ett så kallat Artist Statement kring din egen konstnärliga process i slutet av kursen. Artist Statement är en kort text som sammanfattar vem du är, vad, hur och varför du arbetar som du gör, jämfört med en projektbeskrivning som går in på specifika arbeten.
Avslutningsvis kommer du att få visa ditt arbete och göra en kort muntlig presentation av ditt eget projektarbete samt opponera på dina kamraters presentationer. Utöver allt detta kommer du få massor av snälla, roliga, vassa, dråpliga, kloka, ogenomtänkta, avslöjande, och kanske rent av kärleksfulla kommentarer kring dina bilder och texter. Allt hänger på hur engagerad du själv är, hur generös du är och hur högt i tak du låter det vara i kursen.
Som student på GU kan du fritt använda programsviten Affinity - omfattar Affinity Designer, Photo och Publisher. (motsvarande program som Adobe InDesign, Photoshop och Illustrator) - här laddar du ner https://studentportalen.gu.se/e-tjanster/programvaror
Studentportalen
I Studentportalen hittar du information som är bra att veta för dig som är ny student.
Registrera dig på kursen
För att bekräfta din plats på kursen måste du registrera dig. Det är först när du är registrerad som du räknas som student på kursen och kommer åt allt kursmaterial i Canvas.
Du registrerar dig på kursen i Ladok. Registreringen är öppen 26-29 augusti 2024. Om du inte registrerar dig i tid förlorar du din plats på kursen.
Kontakt
Om du har frågor om din registrering inför kursstart, vänligen kontakta utbildningsstöd: admission@hdk-valand.gu.se. För frågor om kursens innehåll och upplägg, kontakta kursansvarig lärare.
Schema
Se schema här nedanför. Tänk på att kursens schema är preliminärt fram till två veckor innan kursstart.
Kursplan och litteraturlista
Du kan söka fram kursplanen och litteraturlistan via sökfunktionen för kursplaner och litteraturlistor.
Om litteraturlistan inte finns i sökfunktionen hittar du den här i kursöversikten.
Studievägledning
Om du har frågor om dina studier, pedagogiskt stöd, godkänt studieuppehåll, kursers förkunskapskrav osv, är du välkommen att kontakta HDK-Valands studievägledare via studievagledning@hdk-valand.gu.se. För mer information om Studievägledning på Göteborgs Universitet, läs mer på Studentportalen.
Studenthälsa
Det är viktigt att du mår bra och att du upplever att du kan hantera dina studier väl. Du kan ta kontakt med studenthälsan och det finns också olika resurser som du kan använda på egen hand. Läs mer om studenthälsa i Studentportalen.
Hållbart studieliv
Det finns ett öppet kursrum i Canvas för alla studenter vid Göteborgs universitet som heter Kurser för ett hållbart studieliv. Där finns en stresshanteringskurs, inspelade webbinarier om exempelvis ergonomi och prokrastinering. Det finns också ett flertal inspelade föreläsningar om studieteknik. Materialet finns på svenska och engelska och är alltid tillgängligt.
Kurser för ett hållbart studieliv i Canvas
Nedan följer en kurssammanfattning - notera att stor del av undervisningen sker i smågrupper eller individuellt och då ska du själv välja lämpligt grupp/pass att närvara vid.
Kurssammanfattning:
| Datum | Information | Sista inlämningsdatum |
|---|---|---|