Kursöversikt
Hur utforskar jag?
Att utforska är att studera, undersöka och fördjupa sig i någonting. Det är också att söka, inte veta, att vara osäker och att försöka hitta sätt som gör det möjligt att stå ut med att det är så.
Att utforska är att vara på en resa genom okända terränger, utan att veta någonting om sin slutdestination. En av utmaningarna handlar därför om att klara av att vara i osäkerhet, att hålla rörelsen vid liv och att ge den medveten riktning, utan ett slutmål, någonting som man redan vet vad det är. En färd innifrån er själva ut i möten med världen.
Kursen är en djupdykning in i utforskande design. Ni kommer att göra utforskande design, designa utforskande design, och undersöka utforskandets egenskaper och möjligheter. Ni kommer att testa metoder, format och tillvägagångsätt och reflektera kring hur ni utforskar?
Genom kursen kommer ni att bygga upp kunskap om vad designutforskande är och kan vara. Ni kommer också att öva upp erfarenheter, kunskaper, metoder, kompetenser och tillvägagångsätt rörande görandets utforskande i design.
* * *
Kursstart 2 september – Kursslut 8 november
Kursintroduktion måndag 2 september 10.00 i sal 501
Kursansvarig lärare: Erika Henriksson
erika.henriksson@gu.se
Sidekick: Pascal Prosek
pascal.prosek@hdk.gu.se
Övriga lärare:
Eva Erwander
Pontus Johansson
Camilla Lundblad Iliefski
Jesper Norda
Marie-Caroline Peris
Studentportalen
HDK-Valands studentportal samlar specifik information och nyheter för dig som är student hos oss.
Registrera dig på dina kurser
För att komma åt allt kursmaterial i Canvas behöver du vara registrerad. Detta gör du tidigast en vecka innan kursstart i Ladoktjänster.
Vid frågor om din registrering och dina studier, vänligen kontakta utbildningsadministrationen: admission@hdk-valand.gu.se.
Schema
Sök fram ditt schema via TimeEdit.
Tänk på att kursens schema är preliminärt. Från kursstart kommer vi att använda schemat på canvas.
Kursplan och litteraturlista
Du hittar kursplan och litteraturlista för din kurs via söktjänsten för kursplaner och litteraturlistor.
Bra att känna till är att alla kurser inte har en fastställd litteraturlista.
Studievägledning
Om du vill ha hjälp att planera dina studier eller behöver stöd och anpassningar i din studievardag är du välkommen att boka ett samtal med institutionens studievägledare. Läs mer på Mina Studier.
Kurssammanfattning:
| Datum | Information | Sista inlämningsdatum |
|---|---|---|