Kursöversikt

celldelning.jpg

Välkommen till kursen BIR200

Cellbiologi: biokemi, genetik, mikrobiologi och cellfysiologi!

 

Kursen börjar tisdagen den 21 januari, klockan 13:15 i Learning Lab som finns nära Chalmers kampus, på adressen Sven Hultins plats 5. Denna "framtidens lärosal" och är väldigt speciell, med massor av teknik, pyssel och andra möjligheter. För att skydda salen kan inga skor användas. Närvaro är obligatorisk, och det är viktigt att komma i tid. 

Det är väldigt viktigt att du webbregistrerar dig på kursen. Webbregistrering är öppen 13-15 januari.

 

 

Kursinformation

Schema

Kurslitteratur och kursplan söker du fram på hemsidan här.

Kurslitteratur

 

Kontakt

Kursansvarig: Johanna Höög

Kursadministratör: Emma Ukalovic (studieadmmolbio@cmb.gu.se)

Studievägledare: Eva-Lena Axelsson 

Studieexpeditionen ligger på bottenvåningen i Natrium, i rum 2101 och har följande öppettider:

tisdag och torsdag 12:30-15:00

 

Studenter med NAIS-intyg ska vända sig till studievägledaren i början av kursen för att meddela eventuellt pedagogiskt stöd och anpassningar vid skriftlig examination.

För mer information om institutionen och universitetets regler hänvisar vi till Studentportalen: https://studentportalen.gu.se/minastudier/cmb

Kurssammanfattning:

Kurssammanfattning
Datum Information Sista inlämningsdatum