Kursöversikt

Hej och hjärtligt välkommen,

lrfp14_LRVU53.JPG

Kurserna LRFP14 och LRVU53 är länkade till varandra och de har därför den här gemensamma Canvassidan.  Innan kursstart behöver du tänka på:

1, Ta del i schemat i Time-edit för att se när campus förlagd tid  sker respektive när Du möter lärare via personlig zoomlänk. Zoomlänkar för respektive lärare finns i moduler. 

2. Försäkra dig om att din arbetsledare/rektor har fått kursinformation via samordnaren så att du och ditt arbetslag har planerat för att du ska kunna genomföra VFU i egen tjänst. " Välkomstbrevet ska via VFU-samordnare ha skickats till berörda. Men brevet finns även här: VÄLKOMSTBREV med kursinformation

3. Registrera dig på båda kurserna för att du ska kunna börja på kurserna. 

Förtydligande av VFU i egen tjänst - närvaro och tid för dokumentation

I kursen LRFP14 genomförs planeringsarbetet inför det utvecklingsarbete som sedan ska genomföras i kursen LRVU53. Under LRFP14 identifieras den lärmiljö som ska utvecklas, och planeringen sker i samråd med kollegor. Det är bra att rektor är insatt i kursupplägget.

VFU genomförs i egen tjänst för att ge möjlighet att pröva ett aktionsinspirerat utvecklingsarbete i den egna verksamheten.

Intervjuer är inget krav i vare sig LRFP14 eller LRVU53, men kan vara ett användbart verktyg före eller efter utvecklingsarbetet. Däremot är systematiska observationer ett krav i LRVU53, när de valda åtgärderna i lärmiljön har identifierats.

Vid handledningstillfället i LRFP14 används ett manus som stöd. Detta manus bedöms inte vid examination, utan handledningstillfället syftar till att ge stöd i processen.

Kursintroduktion för LRFP14 och LRVU53 sker i sal B2 235 den 7/5 kl.8.30.

Även de två föreläsningarna ligger den 7/5 i samma sal. Den 7/5 finns möjlighet att träffa kursledare via zoom kl. 17-17.30 för era eventuella frågor. Det är valfritt att delta på frågestunden.

Zoomlänken  för frivillig frågestund är: https://gu-se.zoom.us/j/66981923188?pwd=VnVKNDI5NXo4Y0lRTUQ2UjZFbEtMUT09

Handledning sker gruppvis den 21/5.  

Den skriftliga inlämningsuppgiften för kursen LRFP 14 lämnas in den 22/5, bevaka deadline!

Kursen LRVU53 startar den 23/5, och även då erbjuds en frågestund kl. 08.15–08.45.

Under kursdagarna 26/5–4/6 förväntas du genomföra din VFU genom att:

  • Planera och dokumentera ditt utvecklingsarbete varje dag (LRVU53) samt logga egna reflektioner. Räkna med att detta arbete tar cirka 2 timmar per dag, och att du därför behöver frikopplas från andra ansvarsuppgifter under kursperioden.

  • Genomföra en, eventuellt två, aktioner i din fritidshemsverksamhet. Dessa aktioner ska vara små och möjliga att väva in i den ordinarie verksamheten. Efter genomförandet ska du följa upp och dokumentera eventuella förändringar.

För att detta ska fungera kan det vara nödvändigt att arbetslaget planerar arbetsfördelningen extra noggrant under dessa dagar. Du bör inte ha extra ansvar för andra moment utan ges tid att fokusera på ditt utvecklingsarbete. Hela arbetslaget bör involveras, men det är du som ansvarar för planering, genomförande och dokumentation.

Om du upplever att detta upplägg inte är genomförbart i din tjänst kan det vara nödvändigt att frigöra ytterligare tid, exempelvis någon extra timme per dag under VFU-perioden, för att kunna pröva och följa upp aktionen. Detta kan även vara aktuellt för vissa moment i kursen LRFP14.

Hur är den här sidan uppbyggd?

Kurserna inleds med en övergripande introduktion, där en kursintroduktionsfilm ger en översikt av innehållet. Därefter presenteras en fördjupad genomgång av kursupplägget för LRFP14 och LRVU53.

Efter introduktionen finns information om:

  • Former för bedömning och betygskriterier
  • Nya examinationstillfällen
  • Övrig relevant information

Kurserna är främst förlagda på din VFU-plats, men innehåller även digitala inslag via Canvas och Zoom.

Allt kursmaterial är organiserat i moduler, som du hittar i den vänstra marginalen i Canvas. Där finns:

  • Detaljerad information om varje moment, inklusive datum
  • Inlämningsmappar för uppgifter

LRFP 14 och LRVU 53  - två små kurser som bildar en helhet

LRFP14 och LRVU53 hänger ihop och bildar en helhet. Tillsammans fokuserar de på att systematiskt kartlägga och förbättra fritidshemmets lärmiljöer. Detta sker genom små, gradvisa förändringar som arbetslaget kan integrera i det dagliga arbetet och som blir en del av det systematiska kvalitetsarbetet.

Ett av dina viktigaste verktyg som student är att skriva loggbok, där du kontinuerligt reflekterar över din process.

  • Genom att börja skriva reflektioner redan under första kursdagen skapar du ett underlag för att analysera din egen läroprocess inför den muntliga redovisningen.
  • För att få en tydlig överblick över kursupplägget, bekanta dig gärna med de olika modulerna i kursplattformen.
  • Modulerna är organiserade i alfabetisk ordning, där varje modul har en bokstav och ett aktuellt datum för enklare navigering.

Kursintroduktion via video som kan vara bra att titta på vid behov

För de som önskar förbereda sig finns även en kompletterande digital kursintroduktion. 

DIGITAL KURSINTRODUKTION

Den första kursen, LRFP14, omfattar 2,5 hp och fokuserar på kartläggning genom systematiska observationer.

Målet är att du ska:

  • Kartlägga de lärmiljöer du har skapat i ditt fritidshem.
  • Basera kartläggningen på systematiska verksamhetsobservationer, som du själv planerar, genomför och analyserar.
  • Involvera hela arbetslaget i processen, men det är du som ansvarar för genomförandet och dokumentationen.

I LRFP14 kommer du att använda följande litteratur, utöver de angivna styrdokumenten

Björndal, C.R.P. (2018). Det värderande ögat. Stockholm: Liber. (197 s.)

värderande ögat.jpg

Hippinen Ahlgren, A. (2013). Miljön som didaktiskt verktyg. I A.S. Pihlgren (Red.), Fritidshemmets didaktik (s. 99-107 + 112-117). Lund: Studentlitteratur. (15 s.)

fritidshemmets-didaktik.jpg

Här finns kapitlet som PDF-fil

Du ska kartlägga din verksamhet utifrån dess platser för lärande och utveckling (Hippinen benämner dessa som lärmiljöer). Därefter ska du, tillsammans med ditt arbetslag, välja en lärmiljö som ni anser behöver utvecklas för att öka elevernas möjligheter att lära och skapa mening i enlighet med läroplanen.

Syftet är att kritiskt granska verksamheten och identifiera möjliga förbättringar genom enkla förändringar i exempelvis:

  • Miljön (hur den är utformad och används)
  • Innehållet (vad som erbjuds och på vilket sätt)
  • Arbetssätt (hur och vilka metoder som används)
  • Förhållningssätt (hur bemöts eleverna och hur utmanas de)

Denna kartläggning utgör sedan grunden för ett mindre förbättringsarbete som genomförs i nästa kurs, LRVU53.

LRVU53 – Genomförande av utvecklingsarbetet

I LRVU53 ska du arbeta utifrån ett aktionsforskningsinspirerat arbetssätt. Det innebär att du:

  1. Planerar en aktion, förankrad i vetenskap eller beprövad erfarenhet, med syftet att förbättra elevernas lärande och utveckling i den valda lärmiljön.
  2. Genomför aktionen i verksamheten.
  3. Följer upp förändringen genom observationer, samtal och reflektionsdagbok.

Efter genomförandet ska du analysera och reflektera:

  • Vad hände i verksamheten efter förändringen?
  • Har lärmiljön utvecklats? På vilket sätt?
  • Vad har du och arbetslaget lärt er av processen?

Sammanfattning 

Kurserna LRFP14 och LRVU53 ska ses som en sammanhängande process där du stegvis arbetar med att kartlägga och utveckla en lärmiljö i din verksamhet.

  1. Kartläggning av lärmiljöer – Identifiera och analysera olika lärmiljöer i fritidshemmet.
  2. Val av lärmiljö – Välj en lärmiljö som ska studeras vidare genom strukturerade observationer.
  3. Analys och val av aktion – Utifrån observationerna identifieras förbättringsområden, och en HUR-fråga formuleras: Hur kan vi arbeta för att lärmiljön bättre ska stödja och utmana barns deltagande?
  4. Planering och genomförande av aktion – En liten förändring (aktion) testas i praktiken.
  5. Uppföljning med observationer – Undersök vilka förändringar som skett och vilka effekter aktionen haft.

Examination i LRVU53

I slutet av LRVU53 ska du:

  • Lämna in en skriftlig sammanställning där du analyserar processen och resultatet.
  • Genomföra en muntlig presentation med digitalt stöd, där du presenterar dina slutsatser och lärdomar.

För inspiration kan du ta del av en tidigare students digitala presentation. Studenten har gett sitt tillstånd att filmen visas, men den får inte spridas vidare.

Observera att det inte är ett krav att göra en film för redovisningen i LRVU53. En traditionell presentation med digitalt stöd, exempelvis PowerPoint, fungerar lika bra.

 Här är filmen: Film

Onsdagar är gemensam schemalagd digital tid för föreläsning, seminarier,  handledning  av lärare samt arbete i mindre grupper i LRFP14. Dina egna studietimmar förväntas du lägga på att planera aktion, genomföra aktioner, observera i din egen verksamhet samt analysera och  dokumentera förbättringsprocessen.

 

Schema för båda kurserna finner du i Time-Edit. 

Kursplan och litteraturlista finns att söka fram i Studentportalen.

Betyg

I kursen  LRFP14 ges något av betygen  Godkänd (G) och Underkänd (U). 

I kursen LRVU53 ges något av betygen Väl Godkänd (VG), Godkänd (G) och Underkänd (U)

 

Former för bedömning och betygskriterier

LRFP14 examineras genom en skriftlig kartläggning med tillhörande analys av lärmiljöer i fritidshem inkluderat val av förbättringsområde. AI är inte tillåtet. För godkänd kurs krävs även deltagande i obligatorisk grupphandledning.

Kriterier för Godkänd examination LRFP14

Kartläggningen av lärmiljöer i fritidshem ska presenteras skriftligt i enlighet med uppgiftens instruktioner. I texten ska förmågan att observera verksamhet , analysera genomförda observationer samt dra slutsatser av dessa, synliggöras. Resultatdelen ska vara  förankrad i relevant fritidspedagogisk forskning och/alternativt beprövad erfarenhet samt i aktuella styrdokument. 

 

LRVU53 examineras genom en muntlig redovisning i mindre grupper med digitalt stöd av genomfört förbättringsarbete och en skriftlig sammanställning av utvecklingsarbetet. AI är inte tillåtet. 

För att bli godkänd på kursen LRVU53  krävs:

  • En muntlig redovisning där du visar att du kan hantera och redogöra för aktionsforskningsprocessens olika steg:
    1. Planering
    2. Genomförande
    3. Uppföljning med verktyg
    4. Analys
    5. Reflektion över nästa steg i processen

Du ska även reflektera över ditt eget lärande genom processen.

För en mer detaljerad beskrivning av kursmålen och bedömningskriterierna kan du ta del av foldern "Handledningsstöd" i kursplattformen.

LRVU53 i foldern. Här 

Komplettering och förnyad examination

Eventuella kompletteringar i LRFP14 respektive LRVU53 genomförs 12 augusti. Skriftlig komplettering sker via inlämningsmapp medan muntlig förnyad examination kräver att du mejlar senast 1 augusti via e-post till kursledaren att du önskar examineras på nytt. Nästkommande examinationstillfälle sker då kursen ges på  nytt dvs. VT 26.  

Kursbetyg rapporteras till Studieadministrationen, som registrerar det i LADOK senast tre veckor efter examinationen. Den studerande kan sedan själv få del av resultatet via LADOK. Om student som underkänts två gånger på samma examinerande moment önskar byte av examinator inför nästa examinationstillfälle, ska sådan begäran inlämnas skriftligt till kursansvarig institution.

 

Zvezdan Memedov
Kursansvarig/kursledare

____________________________________________________________ 

Kontaktuppgifter - om du har frågor eller behöver mer hjälp

  • Kursansvarig:
    • Zvezdan Memedov,  e-post: zvezdan.memedov@gu.se
      kan svara på frågor om kursernas upplägg, innehåll och arbetsformer m m.

  • Kursadministratör: 
    • Marie Andersson, e-post: marie.andersson.2@gu.se
      kan svara på frågor om bl. a registrering, betygsrapportering och schema.

  • Studierektor:
    • Live Stretmo, för kursen LRFP 14: e-post live.stretmo@gu.se
    • Zvezdan Memedov,  för kursen LRVU 53: e-post: zvezdan.memedov@gu.se
      Zvezdan kan svara på frågor om båda kursernas övergripande planering och upplägg.

  • Studievägledare:
    • Lena Wendt,  e-post: lena.wendt@ped.gu.se
      kan svara på frågor och ge stöd vad gäller bland annat studiesociala frågor, behörighetsfrågor, stöd vid funktionshinder, eventuell tillgodoräkning av tidigare högskolepoäng. Har du rätt till särskilt stöd p g a funktionshinder är det viktigt att du meddelar kursledaren senast vid kursstarten, om du önskar använda denna rätt i någon del. 

Kurssammanfattning:

Kurssammanfattning
Datum Information Sista inlämningsdatum